İmplantların Çeşitleri Nelerdir?

Home / İmplant / İmplantların Çeşitleri Nelerdir?
İmplantların Çeşitleri Nelerdir?

İmplant tedavisi işlemleri hastanın sağlık durumlarına göre farklılıklar göstermektedir. Bu durumlarda ise hastanın durumu belirlenip en uygun implant işlemleri seçilmesi gerekmektedir. Bunlar göre ise; diş implantları hastanın durumlarına göre yerleştirildikleri yer ve aynı zamanda ise destek dokularına göre de sınıflandırılmaktadır. Genel olarak bunlar ise;

  •  Endodontik stabilizatörler
  •  Transosseöz implant
  •  Endosseöz implantlar
  •  İntramukozal insertler
  •  Subperiostal implantlar, olarak sınıflandırılmaktadır.
implant çeşitleri
implant çeşitleri

Aynı zamanda ise diş implantları hastanın kemik dokusuna yerleştirilme şekillerine ve kullanılacak olan materyallere yada bunların dışında ise proteze verilmiş olan desteğe göre de çeşitliliklere ayrılmaktadır. İmplant uzman diş doktoru bu konu hakkında hastalara hangi implant tedavisinin uygun olduğunu, yine hastanın ağız röntgenine, çene yapısına, sağlık koşullarına, başka bir hastalığı olup olmadığına ve bunların yanında muayene sonuçlarına göre tedavi şekline karar vermektedir.
Bilinmesi gerekir ki implant tedavi işlemleri genellikle kemik yapılarına kolaylıkla uyum sağlayan ve hastalara kesinlikle bir yan etkisi bulunmayan tamamen zararsız ve uzun yıllar boyunca dayanınıklığını kaybetmeyen titanyum malzemelerinden yapılmaktadır. İmplant tedavisi şekillerine göre ikiye ayrılmaktadır. Bunlar ise Root Form ( diş kökü şeklinde) bir diğeri ise; Blade Form ( Yassı tabaka şeklinde) olmaktadır.
Hastanın durumuna göre muayene sonucu uzman diş doktor bu iki işlemlerden birisini uygulamaktadır. Eğer hastanın çene kemiği yetersiz ise veya grafting yapılmasına engel durumları var ise diş kökü formundaki implantların yerine, ince yassı bir tabaka şeklinde olan Blade Form adı verilen implantlar tercih edilmektedir. Eğer engel bir durum yok ise de Root Form yani diş kökü şeklinde olan implant tedavisi başlanılmaktadır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Whatsapp aç
🦷 Şuan online ! Fiyat ve Danışma
Merhaba 👋 Whatsapp üzerinden fiyat sorabilir sorununuzu danışabilirsiniz.